Čtvrtek 20. 6. 2024  |  Svátek má: Květa
Počet článků: 31

Rozhovor s Ladislavem Čechem

Rubrika: Rozhovory
K. Mlčochová, A. Přibylová  10.5.2023
Tentokrát jsme se rozhodly, že se zeptáme na pár otázek pana asistenta Ladislava Čecha. Možná víte, že je hudebník. Ale věděli jste, že je autorem knih Angličtina pro Lamy? Asi ne. :-) A teď máte možnost se dozvědět o panu asistentovi Ladislavu Čechovi další zajímavosti.

1. Co vás přivedlo na naši školu?

Moje hlavní práce je muzika a občas v životě dostávám pocit, že bych ještě mohl dělat něco k tomu. A protože mám už učitelství za sebou, byl jsem na různých školách jako učitel, a tak jsem hledal místo, kde bych mohl být užitečný někomu, kdo se potřebuje něco naučit. Ale ne v roli učitele, protože to by bylo příliš mnoho práce v kombinaci s muzikou, a proto jsem si vybral právě asistentskou práci a narazil jsem na tuhle školu. Měl jsem to štěstí, že jsem se sem dostal, protože je tady fajn. :-)

Pan asistent Ladislav Čech, foto: soukromý archiv Pan asistent Ladislav Čech, foto: soukromý archiv


2. Co vás přimělo k tomu napsat vaše knížky?

Když přibližně po sto padesáté osmé slyšíte od studentů tu stejnou chybu, tak si říkáte, co by se s tím dalo udělat. A když tu chybu slyšíte u maturity, tak říkáte: „Jaj, to už je průšvih.“
Takže to bylo vlastně někdy v roce 2008, kdy skončily maturity…

Ten čtvrtek večer jsem sedl k počítači a začal jsem psát knížku – asi tak do dvou do noci. Pracoval jsem na ní asi tak třičtvrtě roku, vzniklo nějakých sedmnáct kapitol a pak jsem to úplně hodil za hlavu a po dvou letech jsem se k tomu vrátil a tu knížku jsem dopsal.

Angličtina pro lamy Angličtina pro lamy


3. A budete psát ještě třeba nějaké pokračování? Nebo máte v plánu nějaké další knížky?

Knížka má v současné době tři díly, doma jsem ještě o nějakém pracovním sešitě přemýšlel, ale spíš už to nechám nějak plavat.

4. Hráli jste někdy s vaší kapelou pro někoho známého?

Ano, hráli jsme na svatbě hokejistovi Tomáši Plekancovi a Lucii Šafářové a hráváme po různých večírcích, už jsme potkali plno známých osobností.

4. Čemu se věnujete ve svém volném čase?

Tak zase muzice, mám takový sen – mít nahrávací studio. Je fakt, že doma mám sice v paneláku takové pidi nahrávací studio, ale funkční. :-) Věnuji se mixování muziky.

Mám rád cizí jazyky (sem tam zabrousím i ne do úplně běžných jazyků), rád relaxuji, rád jsem ve společnosti dobrých lidí, mám rád dobré jídlo, sem tam trošku sportu… Ale se sportem se to nemá přehánět, že jo? :D – rád jezdím na kole, plavu. Také rád hraji ping pong, ale moc se k němu nedostanu, jen občas tady ve škole. Miluji gaučing, to je jedna z mých nejoblíbenějších činností. :-)

5. A s jakými dalšími cizími jazyky jste se tedy setkal?

Vždycky mě k tomu přivedla nějaká situace. Kdysi dávno jsem v Německu potkal v pěší zóně nějakou Švédku, která se se mnou dala do řeči. Ani nevím proč, asi mi nabízela nějaké poštovní známky, protože viděla, že píšu pohled a ona měla nějaké známky navíc. Tak jsme se tedy dali do řeči, dokonce jsem jí byl i navštívit ve Švédsku a ona přijela sem. Prostě mě pak napadlo podívat se, jak je postavená švédština a jak funguje - takže byla švédština.

Ještě v předchozí práci (než jsem přišel sem) jsem měl v pozici asistenta prváka, Vietnamce, a snažil jsem se ho naučit česky. Nepovedlo se to tedy, ale zase mě zajímalo, jakým způsobem je postavena vietnamština.

Když jsem byl v Egyptě, tak jsem se pokusil aspoň o dvě, tři lekce arabštiny a zase pochopit, jak je to zhruba postavené. :-)
Počet zobrazeni celkem: 1121
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 232
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce