Pondělí 4. 3. 2024  |  Svátek má: Stela
Počet článků: 17

Připomínáme si - obec Lidice. Je to náš tip na poznávací výlet

Rubrika: Cestování
Inna Štěpánková  10.6.2022
Obec Lidice leží ve Středočeském kraji, dvacet kilometrů od Prahy. Stojí zde památník, který připomíná vyhlazení Lidic.

Historie

Dne 10. června roku 1942 se zde odehrála obrovská tragédie. Byl to čin krvavého teroru a porušení zákonů i základních lidských práv. Předcházel mu odpor celého národa proti germánským okupantům, boj za svobodu a stát a hlavně atentát na Heydricha.

Ke dni tragédie měla obec Lidice 483 obyvatel, kteří žili v 96 domech. Začalo to milostným dopisem, který ženatý Václav Říha adresoval své milence Anně Maruščákové. Dopis otevřel její kolega a jeho obsah se mu zdál podezřelý, proto jej předal gestapu.

Václav se však v dopise vytahoval, že pracuje pro odboj, ale ve skutečnosti to nebyla pravda. Gestapo stopa zavedla ke dvěma lidickým rodákům poručíkům Josefa Horáka a Josefa Stříbrného, kteří působili v našem letectvu ve Velké Británii. Domnívali se, že by to mohlo mít souvislost s atentátem.

V Lidicích v noci z 3. na 4. června 1942 zatkli část rodiny Horákových a Stříbrných. O šest dní později byly Lidice obklíčeny a všichni muži ve věku 15 až 84 let popraveni u stodoly Horákova statku. Ženy byly odvezeny do koncentračních táborů a děti na převýchovu. Domy byly postupně zapáleny.

Horákův statek; foto: Muzeum Lidice Horákův statek; foto: Muzeum Lidice


Horákův statek; foto: Muzeum Lidice Horákův statek; foto: Muzeum Lidice


Do Lidic se vrátilo 17 dětí.

Foto: Muzeum Lidice Foto: Muzeum Lidice


Současnost

Na památku obětí zde bylo otevřeno muzeum provozované příspěvkovou organizací Památník Lidice. V muzeu od roku 2006 je otevřena stálá expozice s názvem „A nevinní byli vinni“, kde je emočně umožněno vrátit se do dob protektorátu Čechy a Morava. Uskutečňuje se zde spousta zajímavých výstav a akcí.

Lidická galerie nacházející se 500 metrů od muzea je veřejně otevřena od roku 2003. Od této doby je zde stálá expozice, která nese název „Remember Lidice“. Expozice umožňuje se podívat na obrazy umělců. Obrazy byly věnovány Lidicím jako dar.

V areálu Lidic je umístěno sousoší od sochařky Marie Uchytilové. V roce 1969 se rozhodla, že vytvoří 82 bronzových soch dětí, jako památku na dětské oběti války. Své sádrové figuríny dětí dokončila roku 1989, ale náhle zemřela. Do bronzu se jí podařilo namočit pouze 3 z 82 kusů. Roku 1990 na jejím díle pokračoval její manžel, dcera a paní Nešporová. Založili spolky, se kterými zhotovili 30 kusů, kterých bylo roku 1995 umístěno na betonový podstavec v Lidicích. Další kusy se doplňovaly v průběhu let, posledních 7 kusů se doplnilo roku 2000. V současnosti zde stojí sochy 42 dívek a 40 chlapců.

Mezi další poklady Lidic patří Růžový sad, nebo pozůstatky Horákova statku. Celé pietní místo vyzařuje zvláštní energií a vyzývá k zamyšlení.

Lidice - mapa Lidice - mapa
Počet zobrazeni celkem: 855
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 11
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce