Pondělí 15. 4. 2024  |  Svátek má: Anastázie
Počet článků: 31

Rozhovor s panem učitelem Radkem Thumsem

Rubrika: Rozhovory
Inna Štěpánková, Karolína Mlčochová  26.6.2022
Pan učitel Radek Thums přišel na naši školu během tohoto školního roku. Učí matematiku a fyziku. My bychom se o něm chtěli dozvědět něco víc, a proto jsme si pro něj připravili pár otázek.

1. Všechny určitě zajímá, čemu jste se věnoval, než jste začal pracovat ve školství?

Můj životopis je opravdu dlouhý a bohatý. Pokud bych měl v mém životě něco opravdu vyzdvihnout, tak by to byla služba v Armádě České republiky, záchranařina, antropologie a pedagogika. Dlouhá léta jsem sloužil v armádě jako specialista na záchranné operace a byl jsem lektorem a instruktorem pro přípravu na operace v krizových oblastech. A nepřipravoval jsem jen vojáky, ale také například diplomaty, různé specialisty (zoology, rozvojové pracovníky, IT specialisty) a novináře. A to jak naše, tak zahraniční. S mou prací souviselo i hodně cestování po celém světě.

Ve svém volnu jsem se pak věnoval koníčkům a například jsme v Africe v horském mlžném pralese postavili školu.

Pan učitel Radek Thums; foto: soukromý archiv Pan učitel Radek Thums; foto: soukromý archiv


Spolupracoval jsem i na různých přírodovědných projektech různě po světě. Dlužno říci, že jsem i hodně svého času strávil také studiem a mám slušnou sbírku diplomů a koneckonců i vyznamenání. Samostatnou kapitolou v mém životě zaujímá má láska a vášeň pro zvířata.

2. Dozvěděli jsme se, že chováte spoustu zvířat. Dokážete vyjmenovat všechny druhy?

To bych asi dokázal, ale jen výčet zvířat, které chovám, nebo jsem choval, by byl pro samostatné číslo časopisu. Máme v našem chovu jak klasická hospodářská zvířata, tak i exotická. Některá z nich jsou i vcelku vzácná, podléhající přísné ochraně. Tam spolupracuji i na mezinárodních záchovných programech.
Teď například čekáme mladé u ženetek pardálích, narodila se miminka u lemurů, líhnou se pštrosi a čekáme na vajíčka u želv ostruhatých, což jsou největší kontinentální želvy. Jaro je u nás opravdu veselé.

Foto: Radek Thums Foto: Radek Thums


3. A kolik času věnujete péči o ně?
Veškerý svůj volný čas. Někdo jezdí v létě na dovolenou a někdo staví přes léto voliéry a výběhy. A to nemluvím o tom, když se musí třeba ručně dokrmovat mláďata mlékem každé dvě hodiny.

Foto: Radek Thums Foto: Radek Thums


Foto: Radek Thums Foto: Radek Thums


4. Máte i jiné koníčky než zvířata? Jak rád relaxujete?
Miluji čtení knih – hlavně fantasy literaturu. Můj nejoblíbenější autor je Terry Pratchett a jeho Zeměplocha. Víceméně čtu pravidelně každý večer minimálně hodinu až dvě. Samozřejmě do toho počítám i odbornou literaturu.

Dalším mým koníčkem je kryptografie, což je věda o šifrování, nebo naopak o prolomení šifrovaných zpráv. Té se věnuji v rámci tréninku mého mozku a mám to místo posilovny.

5. A otázka závěrem – jak se Vám líbí na naší škole?

Tady je odpověď jednoduchá – velmi. Máme krásnou a moderní školu, která je dobře vybavená.

Jako matematikář si neodpustím poznámku:

Matematika je prastará a krásná věda, která vám vždy dá pravdivé odpovědi. Má jasná pravidla, která vám pomohou vyřešit téměř jakýkoli příklad či problém. Také nám pomáhá porozumět světu, jeho zákonitostem, pravidlům a složitostem. Ono totiž není vůbec důležité znát správný výsledek, ale vědět, jaké cesty mi pomohou k výsledku dojít.

Přeji všem krásné léto a užijte si prázdniny.

Foto: Radek Thums Foto: Radek Thums


Foto: Radek Thums Foto: Radek Thums


Foto: Radek Thums Foto: Radek Thums


Foto: Radek Thums Foto: Radek Thums
Počet zobrazeni celkem: 1624
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 158
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce