Čtvrtek 30. 11. 2023  |  Svátek má: Ondřej
Počet článků: 46

30 let svobody

Rubrika: Region
Anežka Jordánová  8.12.2019
V neděli 17. listopadu tomu bylo přesně 30 let od sametové revoluce. Už 30 let nám nikdo neříká, co máme nosit, co máme poslouchat, číst, nebo kam chodit na školu. Už můžeme cestovat po celém světě, studovat či se přestěhovat do zahraničí a nikdo nás za to nebude pronásledovat… Tomuhle se říká svoboda.

A tohle výročí si lidé po celé České republice připomínali. I u nás v Nezamyslicích jsme si to připomněli kratším průvodem. Ten končil u pomníku padlých naproti naší školy, kde se kromě jednoho velkého věnce pokládalo ještě 30 růží, které symbolizovaly každý rok svobody.

Průvod - 30 let svobody; foto: P. Jordán Průvod - 30 let svobody; foto: P. Jordán


Při položení každé růže se jako dodatek řeklo, co od daného roku lidé smí. Mě osobně překvapilo to, že studenti mohli v zahraničí studovat až od roku 2017. Myslela jsem si, že už mohli dříve.

Při téhle vzpomínkové akci si ti starší zavzpomínali, jak všechno dříve fungovalo a jak byla spousta věcí přísně zakázána, oproti dnešku, kdy už je jakoby všechno možné a dosažitelné. Ti mladší, co to nezažili, se aspoň něco přiučili a dozvěděli se víc o tom, v jakých podmínkách jejich rodiče či prarodiče žili.

Průvod - 30 let svobody; foto: P. Jordán Průvod - 30 let svobody; foto: P. Jordán

Počet zobrazeni celkem: 1805
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 20
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce