Čtvrtek 18. 4. 2024  |  Svátek má: Velérie
Počet článků: 16

Klima?

Rubrika: Ostatní
David Sluka  18.10.2019
Všichni víme, že klima v roce 2019 je horké téma. A to doslova. Šéf OSN António Guterres proto na 23. září svolal summit do New Yorku, aby delegáti z pozvaných zemí představili svoje postoje a plány k transformaci energetiky, dopravy, průmyslu a zemědělství.

Cílem OSN je snížení emisí CO2 o 45 % do roku 2030 a tzv. uhlíková neutralita do roku 2050. Nebudeme si lhát, jsou to opravdu ambiciózní čísla a je zřejmé, že některé státy uhlíkovou neutralitu nebudou dodržovat nebo ji budou porušovat. Příkladem může být Čína. Ta do ovzduší vypouští freony, i když před 12 lety je oficiálně přestala vyrábět. (Zdroj: čt24)

Plynné freony jsou původce ozonové díry. V ozonové vrstvě uvolňují chlor, který ničí ozonovou vrstvu.
Ale zpátky ke klimatickému summitu. Na summit totiž přijela i švédská 16ti letá aktivistka Greta Thunberg.

Greta Thunberg je vskutku zajímavá osoba. Jak svými skutky, svou osobností tak i svojí cestou přes Atlantik pomocí jachty. Proslavila se především svým protestováním před budovou švédského parlamentu, kde na transparentu měla napsáno „Skolstrejk för Klimatet“ čistě přeloženo školní stávka za klima. A tak vznikla organizace Fridays for future.

Na summitu vystoupilo mnoho osobností. Premiér Andrej Babiš, Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, Francouzký prezident Emanuel Macron, samotná Greta Thunbergová atd. Názory politiků se většinou lišil například Zuzana Čaputová se zastávala Grety, Andrej Babiš se zastával jaderných elektráren a prohlásil, že ČR nemá jinou možnost kromě jaderné energie a Donald Trump napsal na sociální síť Twitter: „(Greta) vypadá jako velmi šťastné mladé děvče, které se těší na zářnou a úžasnou budoucnost. Je hezké to vidět!“

Tak či tak je dobojováno. Summit skončil a v budoucnosti se nám ukáže, jak to bude pokračovat.
Počet zobrazeni celkem: 1789
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 23
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce