Neděle 14. 7. 2024  |  Svátek má: Karolína
Počet článků: 8

Chceš chodit do juda?

Rubrika: Sport
Pavel Burget  9.11.2016
Judo (japonsky 柔道v překladu jemná cesta) je japonské bojové umění.
Vzniklo z několika škol džiu-džitsu, které vyučovalo sebeobranu neozbrojeného člověka.

Historie
Judo založil profesor Jigoro Kano v roce 1882 v Tokiu. Motivem ke studiu džiu-džitsu bylo to, že na střední škole musel snášet násilí od svých spolužáků.
Při studiu různých forem bojového umění u uznávaných mistrů pak přepracoval ve vlastní styl bojového umění (tehdy se mu říkávalo Kanorjú-džiu-džitsu), který nazval Kodokan judo (celý název), aby se odlišil od již existující školy džui-džitsu.
Uznání nového stylu ostatními školami bylo po utkání pravdy mezi školami Kodokan a Tocuka, ve kterém Jigoro Kanovi bojovníci zvítězili.

Co s sebou?
Pokud bys chtěl také chodit do juda, vezmi si určitě s sebou:
Kimono (pokud nemáš, vezmi si náhradní oblečení) včetně pásku (ze začátku bílý), pití.

Kam?
Nejbližší klub, do kterého můžeš jezdit je v Prostějově (Sokol I Prostějov). Tam jezdím i já už 7 let. Tréningy jsou v pondělí, středu a v pátek od 17:00 do 19:30.

Na to, abys získal vyšší pásek, musíš splnit postupovou zkoušku (na každý pásek musíš umět osm chmatů a osm držení + škrcení a páčení). Pokud se ti zkouška nepovede, dostaneš půl pásku (př. žlutooranžový).

Judo - pásky Judo - pásky


ČESKÝ REPREZENTANT

Náš nejslavnější český reprezentant vyhrál před nedávnem zlatou medaili na olympijských hrách v Riu. Je to Lukáš Krpálek – olympijský vítěz z roku 2016, mistr světa z roku 2014 a dvojnásobný mistr Evropy mezi seniory.
Počet zobrazeni celkem: 3802
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 127
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce