Čtvrtek 20. 6. 2024  |  Svátek má: Květa
Počet článků: 28

Školní výlet na Pernštejn

Rubrika: Akce školy » Ostatní
Filip Trunečka  14.6.2014
Blížil se konec školního roku a s ním i výlet. Dlouho jsme se ve třídě rozmýšleli, až jsme dospěli k názoru, že nejlepším místem našeho výletu bude okolí hradu Pernštejna. Na výlet jsme vyrazili ve čtvrtek 29. května společně s 8. A.

Odjížděli jsme po půl osmé ráno od školy v Nezamyslicích. Cesta byla dlouhá, asi něco málo přes 100 kilometrů. Prohlídku jsme měli v 9:45, ale kvůli tradičně zacpané D1 jsme dorazili asi 5 minut po tři čtvrtě pod hrad. Rychle jsme se přemístili k pokladně a prohlídka začala. Nejprve jsme se něco dozvěděli o historii hradu. Jak hrad vznikl, jak přišli Pernštejnové k hradu Pernštejn a jak dostali od krále svůj erb. Poté jsme se přesunuli do prvního reprezentačního sálu, kde nám paní průvodkyně něco řekla o hradu, jak se začal stavět na skále.

Šplháme :-) na Pernštejn; foto: Jarmila Krupičková Šplháme :-) na Pernštejn; foto: Jarmila Krupičková


Hrad je postaven převážně z mramoru, který se těžil v nedalekých Nedvědicích. Poté jsme pokračovali na Tyrolský dvorek, kde jsme se dozvěděli, že hrad měl původně dvě vysoké věže, z nichž se jedna, u které jsme stáli, jmenovala Barborka. Jmenovala se tak podle sv. Barbory, patronky a ochránkyně horníků. Také jsme se dozvěděli, že hrad nemá studnu, ale pouze cisternu hlubokou asi 8 metrů, a to z toho důvodu, že byl hrad postaven na tvrdé skále. Následně jsme pokračovali po točitém schodišti na věž, do které nechal Vilém II. z Pernštejna vsadit do každé světové strany barevná okna.

Následně jsme pokračovali do tzv. černé kuchyně, poté do jídelny pro služebnictvo tzv. lokajovny a přes dřevěný most do paláce, kde bydlela šlechta a majitelé hradu. Navštívili jsme komnaty, kde spala paní, dětský pokoj, kde děti trávily s chůvou den a chůvinu komůrku. Následně jsme navštívili předsíň rytířského sálu a poté už rytířský sál. Na konci prohlídky jsme šli do veliké knihovny, která čítá asi 15 000 svazků, které jsou napsány převážně latinsky. Poté ještě malou místnost, kde byly vycpaniny ptáků a savců, horniny a herbáře. Následně jsme už vyšli na nádvoří, kde jsme poté ještě mohli navštívit hladomornu a kapli. Pak jsme se stavili v suvenýrech a v restauraci, kde jsme si koupili hranolky.

Potom už jsme šli do autobusu, kde jsme počkali na osmáky a vyrazili jsme na strašidelný zámek Draxmoor v Dolní Rožínce. Chvíli jsme počkali a už jsme šli dovnitř. Nejprve jsme se tam trochu porozhlédli a pak jsme navštívili 3D kino, které by mělo být podle té paní, co tam byla strašidelné, ale nikdo se u toho nebál. Pokračovali dále podél otevírajících se hrobů, kolem staré hrbaté ježibaby až k výtahu. Tím jsme vyjeli do třetího patra za poslouchání strašidelných zvuků, které nás provázely po celou dobu jízdy. Jakmile se otevřely dveře, vybafli na nás ukrytí osmáci. :-)

Všichni jsme se záhy přesunuli do autobusu, ve kterém jsme se dostali po chvíli hledání až do Fotoparku Krokodýl. Tam nebylo nic moc zajímavého až na krmení krokodýlů. To mi připadalo dost brutální, protože ke krokodýlům hodili živé myši. Proto jsem se přesunul raději do autobusu. Pak už nás čekala vytoužená cesta… Hádejte kam? No do brněnské Vaňkovky, jejíž návštěva nesmí chybět při každé návštěvě Brna. Tam jsme si koupili jídlo v KFC nebo v McDonaldu a navštívili jsme různé obchody. Pak jsme se doplahočili na autobusové nádraží na Zvonařce, kde po chvíli čekaní dorazili i náš autobus. Než jsme však stihli odjet, přiběhl nějaký podivný pán. Asi chtěl peníze. Tomu jsme naštěstí ujeli a do Nezamyslic jsme se dostali asi o půl šesté.

Výlet se mi moc líbil, jen škoda, že pršelo. Alespoň to bylo trochu zajímavější : - D

Pernštejn; foto: Jarmila Krupičková Pernštejn; foto: Jarmila Krupičková

Počet zobrazeni celkem: 3517
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 58
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce