Pátek 1. 12. 2023  |  Svátek má: Iva
Počet článků: 16

Pitný režim - spása, nebo nesmysl?

Rubrika: Ostatní
Adéla Dostálková  26.2.2014
Na světě je nový výraz: aquaholik. Možná se týká vás, určitě někoho z vašeho okolí. Tato závislost postihuje lidi, kteří se snaží vypít co nejvíc vody, protože věří, že to zdraví prospívá.

Pijte, i když nemáte žízeň. Hydratujte, budete mít krásnou pleť, zaženete pocit hladu, zhubnete, z těla se vyplaví toxické látky. Pijte pořád, co nejvíc, minimálně dva litry, ideálně tři litry denně… Tyhle rady se na nás valí z televize, časopisů, internetu.

Dřív to bývalo jinak: děti přiběhly domů, nalily si do sklenice ovocnou šťávu z lahve, vypily a běžely ven. Nepilo se ve škole, nepilo se venku. Dnes se z pití stal rituál, závislost.

Pitný režim; nakreslila Adéla Dostálková Pitný režim; nakreslila Adéla Dostálková


Výraz aquaholik se používá také v souvislosti s běžkyní Kate Moriovou. Zkolabovala při maratonu, protože vypila tolik vody, až to její organismus odrovnalo. Lékaři jí paradoxně jako první pomoc dali sklenici vody, protože nevěděli, že před tím do sebe dostala už tři litry. V nemocnici zjistili, že jí z toho otékal mozek. Sportovkyně teď dělá osvětu, aby to lidé s pitím nepřeháněli. Podobně je na tom britský herec Anthony Andrews, který se přiznal, že denně pil pět litrů vody. Kolegové ho našli ležet v bezvědomí v zákulisí. Příčina potíží byla stejná jako u Kate Moriové.

Přibývá lékařů a vědců, kteří vyhlašují válku přehnané pitné mánii. Podle jejich studie neexistuje žádný vědou podložený důvod, aby se zdravý člověk v mírném klimatickém pásmu nutil vypít denně dva a víc litrů tekutin. „Nadbytek vody přetěžuje ledviny, stejně jako její nedostatek. Navíc si tělo dokáže vytěžit vodu i ze stravy, například ze zeleniny, z polévek. Každý by si měl potřebu tekutin řídit podle své tělesné hmotnosti a podle namáhavosti práce, pohybu, podle toho, kolik energie vydává.

Jak se taková móda, trend či jak to nazvat vlastně objevila? Vznikla kampaň, která lidstvo přesvědčila, aby kupovali to, co je možné mít zdarma. Vodu. Protože vydělávat peníze tímto způsobem je prostě geniální. Jeden z otců tohoto nápadu, Leo Burnett, shrnuje svůj životní úspěch slovy: Dokázali jsme lidem prodat hloupý pocit.

(Informace jsem čerpala z Magazínu DNES.)

Pitný režim; nakreslila Adéla Dostálková Pitný režim; nakreslila Adéla Dostálková
Počet zobrazeni celkem: 4470
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 20
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce