Čtvrtek 30. 11. 2023  |  Svátek má: Ondřej
Počet článků: 9

Jak se starat o osmáka dega

Rubrika: Volný čas » Chováme zvířata
Denisa Hrabalová  6.11.2013
Mnozí z Vás někdy projdou kolem zverimexu a zalíbí se Vám některé zvířátko. Já budu vyprávět o osmákovi.

Osmák degu je přítulné zvíře, poučné a někdy i zlobivé. Jednoho doma mám a vím, jakou péči potřebuje. Tak bych se ráda podělila o informace.

Třeba se Vám zalíbí a chtít ho budete třeba i vy…

Osmák degu měří kolem 15ti centimetrů a váží kolem 200 gramů (záleží na tom, jak moc ho budete vykrmovat :-)) Dožívají se 7-10 let. Je snadno ochočitelný a hodí se i k dětem. A mám i dobrou zprávu, nezapáchá tolik jako jiní hlodavci.

Ubikace:

Klec pro osmáka dega; foto: Denisa Hrabalová Klec pro osmáka dega; foto: Denisa Hrabalová


Klec by měla být 100 x 50 x 100 cm (šířka, hloubka, výška) veliká: Měla by být spíše vyšší než širší.

Osmák degu; foto: Denisa Hrabalová Osmák degu; foto: Denisa Hrabalová


Osmáci mají tendenci skákat a hryzat klacky či dřevo, proto bych doporučila dát do klece minimálně 2 klacíčky - nejen pro zábavu, ale i pro jejich zuby. Tímto si své zoubky vyčistí a nebudou je bolet. 

Také potřebují alespoň 2 mističky – jednu např. na granule a druhou na čerstvé jídlo jako jsou např. salátové lístky. Do těchto mističek nepočítám pítko, to je také důležité pro jejich život.

Když mluvíme o tom jejich životě tak bych chtěla podotknout! Pozor na ocásek. Když na něj stoupnete nebo ho za něj chytnete, tak se může vysvléct z kůže a Vašemu miláčkovi nový už nenaroste!!!
Osmáci nemohou být zavření celé dny v kleci, proto byste je měli pouštět minimálně 1 hodinu denně. Když máte v pokoji mnoho dřeva, tak si s ním raději jen hrajte v rukou (nebo odstraňte nějaké dřevo). Toto zvířátko se naučí i spoustu věcí.

Moje chovatelské zkušenosti:

Můj osmáček se jmenuje Andy, má asi 1 rok. Moji rodiče mi ho koupili za vysvědčení. Když jsem ho dostala, byla jsem plná radostí a štěstí. To trvá i dodnes.
:-)
Když mám špatné dny, dokáže mi o hodně zlepšit náladu. Za to mu jsem vděčná a vždycky budu :-)
Mého osmáčka jsem naučila na zavolání přijít. A dokáže mě z nohy vylézt až na rameno. Osmák dokáže udělat radost… Mám ho moc ráda a myslím, že žádné chyby na něm nenajdu, i kdybych přemýšlela, jak dlouho bych chtěla. :-)

Andýšek; foto: Denisa Hrabalová Andýšek; foto: Denisa Hrabalová
Počet zobrazeni celkem: 5687
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 35
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce