Pondělí 17. 6. 2024  |  Svátek má: Adolf
Počet článků: 35

Křestní jména v naší škole - průzkum, grafy, články

Rubrika: Ankety
Brabcová,Hučínov Hošková,Krutowská  5.4.2011
V několika následujících příspěvcích jsme se zaměřili na křestní jména žáků v naší škole. Sestavili jsme grafy četnosti a srovnali je s četností jmen v celé České republice.

Jména a jejich oblíbenost
Kristýna Brabcová

Běžte na školní chodbu a rozhlédněte se kolem. Projde kolem vás mnoho dětí, ať už jsou starší nebo mladší. Napadlo by vás, že
se některý chlapec může jmenovat Nick? Nebo Kevin? V tomhle článku jsem se zabývala oblíbeností jmen v naší škole. Mnohá jména byla opravdu zvláštní a neobvyklá, například ze zahraničí nebo spojená dvě křestní jména do jednoho. A co dvě jména - na poslech úplně stejná - Krištof a Kryštof? Při tvoření tohoto článku jsem narazila na opravdu „povedená jména“, při kterých jde hned vidět, jak mají v dnešní době rodiče bohatou fantazii :-).

Zajímavé je, že mnoho oblíbených jmen se neshoduje s oblíbeností jmen celé republiky. Například v Česku nejoblíbenější chlapecké jméno Jakub je v grafu naší školy až na osmém místě. Nebo Kristýna, která u nás dostala první místo? V oblíbenosti celé republiky skočila až na jedenáctém místě.

Také mě zarazila další věc. Když se podívám kolem sebe, ať na dovolené v Česku, na táborech nebo u známých, zdá se mi, že snad každá druhá dívka nese jméno Michaela. Proto mě překvapilo, že zrovna tohle jméno je v oblíbenosti republiky na šestnáctém místě a v celé naší škole se objevují jen čtyři, čímž tohle jméno skončilo v grafu na devátém až dvanáctém místě.

A co vy? Jste se svým jménem spokojeni? Jaké byste si raději vybrali? Dáváte přednost tradičním českým jménům nebo vaše dítě skončí jako Vanessa nebo Paul? A co kdyby se k tomu přidalo nějaké povedené příjmení? Dokázali byste udržet kamennou tvář, kdyby se vám nová spolužačka představila jako Jessica Válečková? Nebo Taylor Jelínek? Z našeho grafu je jasné jediné… i tohle se může stát :-).


Výsledky průzkumu
Kristýna Brabcová, Lenka Hošková, Silvie Hučínová, Petra Krutowská

Výsledky průzkumu četnosti jmen Výsledky průzkumu četnosti jmenDále se můžete podívat na kompletní výsledky. Srovnat četnost jmen děvčat a chlapců naší školy s četností jmen dětí narozených v naší republice v roce 2008 a také s četností ženských a mužských jmen (v roce 2009).

Četnost jmen dívek v naší škole Četnost jmen dívek v naší škole
Četnost jmen chlapců v naší škole Četnost jmen chlapců v naší školeČetnost jmen dívek v ČR v roce 2008 Četnost jmen dívek v ČR v roce 2008
Četnost jmen chlapců v ČR v roce 2008 Četnost jmen chlapců v ČR v roce 2008Četnost ženských jmen v ČR v roce 2009 Četnost ženských jmen v ČR v roce 2009
Četnost mužských jmen v ČR v roce 2009 Četnost mužských jmen v ČR v roce 2009
Také můžete porovnat výsledky v připravených grafech.

Graf - jména dívek v naší škole Graf - jména dívek v naší školeGraf - jména chlapců v naší škole Graf - jména chlapců v naší škole

Počet zobrazeni celkem: 6715
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 18
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce