Čtvrtek 20. 6. 2024  |  Svátek má: Květa
Počet článků: 21

Mikuláš, čert a anděl

Rubrika: Vánoce
Simona Procházková  9.12.2019
Spousta dětí se určitě na 5. prosince těší, protože od Mikuláše dostanou sladkosti (pokud jsou teda hodní). Ale ví vůbec, kdo to Mikuláš je?

• Biskup Mikuláš se narodil někdy kolem roku 250 ve městě Patara (dnešní Turecko), v rodině zbožných a bohatých křesťanů.

• Už za svého života byl velmi oblíbený mezi lidmi, proslul štědrostí k potřebným, jako obránce víry před pohanstvím a zachránce nespravedlivě obviněných.

• Jde o jednoho z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství, ve východních církvích je druhým nejuctívanějším svatým vůbec (po Panně Marii).

• Svatý Mikuláš je uctíván jako patron námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů.

TRADICE V ČR

• Přestože Mikuláš slaví svátek 6. prosince, vyrážejí společně s čertem a andělem k lidským příbytkům již večer předem. (Ne vždy doprovázeli Mikuláše anděl s čertem. Andělé a čerti se k němu přidali až v moderní době, kdy vznikla větší potřeba strašit a „vychovávat děti“).

• Mikuláš bývá oblečen v červeném plášti, na hlavě mívá biskupskou mitru a v ruce biskupskou berlu, celý kostým většinou doplňuje bílý plnovous.

• Mikuláše podle tradice doprovází éterický anděl celý v bílém s bělostnými křídly, symbol dobra.

• Poslední postavou v trojici je čert, který děti straší svým hrozivým vzhledem a je symbolem zla. Čert většinou nosí řetěz, kterým hrozivě chrastí a pytel, aby si v něm mohl zlobivé děti odnést do pekla.

Mikulášská nadílka; foto: Jiří Michalec Mikulášská nadílka; foto: Jiří Michalec


TRADICE V POLSKU

• Polský Mikolaj navštěvuje děti v noci z 5. na 6. prosince a dárky jim "schovává" pod polštář, případně do velké ponožky.

ZVLÁŠTNÍ TRADICE V NIZOZEMSKU

• V Nizozemsku doprovází svatého Mikuláše na jeho cestě lodí ze Španělska do Nizozemska malí černí otroci. Při příjezdu je vítají děti oblečené jako Černý Petr; jejich jména pak svatý Mikuláš kontroluje na svém seznamu, a pokud byly hodné, dostanou sladkosti.

TRADICE V JINÝCH ZEMÍCH

• V jiných zemích, například v USA či v Anglii je sv. Mikuláš spjat s rozdáváním dárků o Vánocích. Vznikl tak Santa Claus.


A JAKÉ TO JE BÝT ČERTEM?

„Rozhovor s čerticí“, která se zajišťovala mikulášskou nadílku u nás ve škole

Mikulášská nadílka; foto: Jiří Michalec Mikulášská nadílka; foto: Jiří Michalec


Je to velmi namáhavé. Snad ještě horší než v pekle…

Člověk se několik hodin potí v kožichu a v masce, aby se vyvolal v dětech strach. Dlouho trvá i samotná příprava kostýmu. Strašit děti je velmi zábavné. Teda jen tehdy, když před vámi nezačnou brečet. Poté nevíte, co v té chvíli udělat. Jestli dítě utěšit nebo ještě více postrašit.

Je velký rozdíl děsit malé děti a velké. U malých dětí bychom totiž strašením mohli vyvolat i nějakou poruchu u velkých dětí jde spíše o srandu. I když najdou se nějaké výjimky. Snad se zlobivé děti polepší. 
Počet zobrazeni celkem: 2325
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 35
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce