Čtvrtek 3. 10. 2024  |  Svátek má: Bohumil
Počet článků: 21

Jak se slaví Vánoce v jiných zemích Evropy

Rubrika: Vánoce
Patrik Havlíček  17.12.2018
Naše české vánoční zvyky každý zná. Co takhle se podívat do jiných zemí Evropy? V tomto článku se dozvíte, jak a kdy se slaví Vánoce v nějakých evropských zemích, jaké jsou jejich zvyky, tradice a vánoční jídla. Pojďme tedy na to.

Kdo a kdy třeba ve Francii nosí vánoční dárky? Na to je jednoduchá odpověď. Nosí jim je Otec Vánoc Père Noël se svými saněmi taženými soby a donáší jim je v noci z 24. na 25. prosince. Děti dávají před vchodové dveře kousek mrkvičky pro soby. Do pokoje donáší dárky stejně jako Santa Klaus. Komínem. V některých částech země zavěšují na krb dlouhé punčochy. Jako vánoční stromek nejvíce používají jedli.

Mezi vánoční tradice v Německu patří například, že místo vánočního Betlému, jak se staví u nás, v Německu staví obří pyramidy. Jako vánoční jídlo jedí husu nebo kachnu s červeným zelím a bramborovým knedlíkem s jablky a slaninou. Samozřejmě, že v některých domácnostech se podávají i ryby, ale tohle jídlo je nejoblíbenější. Dárky jim nosí na severu starý dědeček Weinachstmann a na jhu dostávají děti dárky od jezulátka, které nazývají Christkind.

V Rusku děti dostávají dárky až 7. ledna anebo po staru 1. ledna na Nový rok od ruského symbolu Vánoc Dědy Mráze. Dárky dostávají tak pozdě z důvodu pravoslavného náboženství. Děda mráz s sebou vozí z daleké Čukotky i krásnou Sněhurku. Na Štědrý den se podávají většinou bezmasé pokrmy nebo ryby. Nejznámějším pokrmem jsou vareniky.

Ve Španělsku nosí dárky na Nochebuena (Štědrý den) Papá Noel. Španělé vyzdobují svoje domovy zvenku i zevnitř různými ozdobami a světýlky. Volají si na to dokonce i architekty. Jako hlavní štědrovečerní chod se podává jakýkoli druh čerstvého kvalitního masa. Neoficiálně ve Španělsku Vánoce začínají 22. prosince vánoční loterií Lotería de Navidad.

V Itálii dárky nosí o Vánocích Babbo Natale. Je podobný českému Mikuláši a jezdí z Finska na saních se soby. Některé rodiny rozbalují dárečky už večer, mnohem obvyklejší je ale počkat až na první svátek vánoční. Večer italské děti chystají na stůl mléko se sušenkami, jako je tomu v Americe. 24. prosince mívají Italové obří hostinu, které se říká cenone. Většinou se těmito pokrmy stávají špagety s ančovičkami či s treskou.

Zimní krajina; foto: Patrik Havlíček Zimní krajina; foto: Patrik Havlíček

Počet zobrazeni celkem: 2948
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 36
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce